Detaljer

Och vilken festival det blev!

Vackert väder, vackra människor och vacker musik! Ett jättestort tack till alla som deltog i vår första stämma!

Nu är planeringen igång för andra året på CAN-JÄMT FESTIVAL I LAXVIKEN 2018 – se följande detaljer:

Artister från Canada, Jämtland, Sverige, Norge, Finland och Övriga Världen

  • 13.00 Fredag 03/08 – Invigning och Allspel på Bygdegården
  • Fredag/Lördag eftermiddag kl. 13.00-17.40 – Konserter på Bygdegården
  • Fredag kl. 20.00 – dans inomhus på Bygdegården
  • Lördag kl. 12.00Möter upp på Sågbacken kl. 11.30. Spelmansparad med hästvagnar, marscherande musikanter och veteranbilar – Sågbacken-Bygdegården (ca 2.5 km) Ta med instrument och bli med på en liten musikalisk promenad!
  • Lördag kl. 20.00 – dans inomhus med kolbulle servering på Bygdegården
  • Fredag/Lördag – Seminarier –  “Durspel för Nybörjare” & “Dragspelets Framtid?”
  • Söndag 05/08 kl. 12.00 – Musikhögmässa  kl. 13.00 Avslutning med Allspel
  • Buskspel hela helgen på campingen!
  • Kontinuerlig servering i köket på Bygdegården och i korvkiosken

Camping bör bokas i god tid genom:

  • Laxvikens Bygdegårdsföreningen c/o Kenneth Berg Telefon: (046) 70 352 92 46
  • Stugor och lägenheter också tillgängliga
  • Hotell boende: Big River Camp Hotell och Spa, Storåbränna (046) 645 220 00

    Program/Artist Kontakt

    Edwin Erickson

    Telefon: (Canada) +01 780 621 3442   +01 780 682 2368  (Sverige) +46 76 794 6247
    Epost: erickson.edwin@yahoo.ca

Fjolårets (2017) Program

FREDAG

13.00 – Invigning & Allspel på Bygdegården (med gäst-konfrancier, Jonas Hansson)

13.40 – Konserten börjar – MoMMusik Trio (Hoting/Lofoten)

14.00 – Rune Eriksson (Östersund/Laxviken)

14.20 – Hilding Andersson (Arjeplog)

14.40 – Norcana (Norge/Canada)

15.00 – Reidar Aksnes Gammeldansorkester (Verdal)

15.20 – 2 For the Road (Canada)

15.40 – Jonas Hansson (Vansbro)

16.00 – Grenslåt (Trøndelag/Jämtland)

16.20 – Glenda Mueller (Canada)

16.40 – Saltværingan (Mo i Rana)

17.00 – Speciala Gästartister, Jörgen Sundeqvist & Päivi Mettälä (Kramfors/Finland)

17.40 – 20.00 – Matpaus

20.00 – Dansen börjar- Saltværingan (Mo i Rana)

20.30 – Lady og Landstryker’n med venner (Brønnøysund)

21.00 – Mera Drag i Dur (Strömsund)

21.30 – Reidar Aksnes Gammeldansorkester (Verdal)

22.00 – Killingbergs Orkester (Leksvik, Trøndelag)

22.30 – Grenslåt (Trøndelag/Jämtland)

23.00 – Swe-Cana International Gammaldans (Canada/Värmland)

23.30 – Ledig

24.00 – Spontan “Stor-Jamm” med så många musikanter som möjligt avrundar dagens program!

LÖRDAG

14.00 – Konserten börjar på Bygdegården med gäst-konfrancier, Jonas Hansson (Vansbro)

14.20 – Jämtbälgen (Östersund)

14.40 – Saltværingan (Mo i Rana)

15.00 – Offerdals Spelmanslag (Offerdal)

15.20 – Verknuffaran (Östersund)

15.40 – Deltagarna ur Durspelsseminariet (Laxviken)

16.00 – Glenda Mueller (Canada)

16.20 – Jämtstårsan (Östersund)

16.40 – Grenslåt (Trøndelag/Jämtland)

17.00 – Speciala Gästartister, Durspelstrion (Krokom/Norge/Värmland)

17.40 – 20.00 – Matpaus

20.00 – Dansen börjar på Sågbacken med Verknuffaran (Östersund)

20.30 – Grenslåt (Trøndelag/Jämtland)

21.00 – Lady og Landstryker’n med venner (Brønnøysund)

21.30 – Killingbergs Orkester (Leksvik, Trøndelag)

22.00 – Saltværingan (Mo i Rana)

22.30 – Ledig

23.00 – Swe-Cana International Gammaldans (Canada/Värmland)

23.30 – Reidar Aksnes Kvartett (Verdal)

24.00 – Spontan “Stor-Jamm” med så många musikanter som möjligt avrundar dagens program!